
Nocki i gacki… – co skrywają zabytkowe piwnice 2025
Projekt realizowany jest od kwietnia do czerwca Muzeum Regionalne zaprasza do udziału w projekcie, który łączy elementy historii, przyrody i edukacji, mając na celu ukazanie znaczenia nietoperzy – zarówno w ekosystemie, jak i w kulturze. O projekcie Celem projektu jest zwiększenie świadomości ekologicznej oraz rozwój kompetencji społecznych i kulturowych wśród uczestników poprzez przybliżenie tematyki nietoperzy …

Spotkania ze sztuką wielkanocną Kurpi
Zapraszamy na Spotkania ze sztuką wielkanocną Kurpi, które odbędą się 12 kwietnia 2025 r. (sobota) na pułtuskim rynku, w godz. 10.00 – 15.00. W programie:– warsztaty plastyki obrzędowej (Centrum Dziedzictwa Kulturowego, ul. Rynek 13)– kiermasz sztuki ludowej– stoiska z jadłem regionalnym– degustacja i sprzedaż potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich– konkurs dla KGW na „rejbak …

Pułtuskie dokumenty cechowe
Muzeum od kwietnia do końca października 2025 roku realizuje projekt konserwacji cennych dokumentów cechowych, które stanowią integralną część historii rzemiosła pułtuskiego. W ramach zadania poddane zostaną konserwacji jedne z najstarszych i najważniejszych obiektów w zbiorach muzealnych: Rejestr Braci Zgromadzenia Garncarskiego i Zduńskiego, Prawa i Przywileje od Jaśnieoświeconych Xiążąt Pultowskich Biskupów Płockich Cechowi Garncarskiemu Miasta Pultowska …

WYSTAWA CZASOWA – To co najlepsze…
1 lipca 1964 roku oficjalnie zostało otwarte Muzeum Historyczne w Pułtusku, którego siedzibą została gotycko-renesansowa wieża ratuszowa z XV wieku. Pierwszymi eksponatami prezentowanymi na wystawie były artefakty pozyskane w trakcie wykopalisk archeologicznych prowadzonych w Kacicach i Kleszewie, kolekcja numizmatyczna i ikonograficzna, malarstwo oraz wyroby rzemiosła artystycznego i regionalnej sztuki ludowej. 27 grudnia 1971 roku placówka …

60 lat Muzeum Regionalnego w Pułtusku
20 września 2024 r. w Sali im. J. I. Paderewskiego w Domu Polonii w Pułtusku odbyła się Gala Jubileuszowa Muzeum Regionalnego w Pułtusku, które świętowało 60 lat swojego istnienia. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy instytucji kultury i placówek oświatowych, muzealnicy, duchowni i przedsiębiorcy. Zebranych gości powitał dyrektor Andrzej Popowicz, który przybliżył wszystkim …

Wycinanki z Puszczy Białej – katalog
WYCINANKI Z PUSZCZY BIAŁEJ – katalog cyfrowy, opracowany i przygotowany przez Sylwię Słojkowską-Affelska pracownik muzeum, w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powstanie katalogu cyfrowego poprzedziły badania nad wycinankarstwem kurpiowskim z Puszczy Białej odnosząc się do genezy, przemian, obecnej kondycji oraz perspektyw rozwoju tej dziedziny sztuki ludowej. Prace obejmowały: kwerendy źródłowe (muzealne, biblioteczne i …

Podsumowanie projektu – Haft białokurpiowski
Muzeum Regionalne w Pułtusku wraz z Biblioteką Publiczną w Broku i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej było partnerem realizowanego przez Stowarzyszenie „Puszcza Biała – Moja Mała Ojczyzna” projektu warsztatowego pn. „Haft białokurpiowski”. W okresie od września do października 2024 r. odbywały się dwa cykle warsztatów – we wrześniu w Broku (3 …